„Grasz w zielone? Gram! Masz zielone...? Jeszcze nie! Ale liczymy na to, że wkrótce ten kolor będzie widoczny w naszej sali. Na zajęciach o zmysłach i higienie wzroku, dzieci dowiedziały się, że to w otoczeniu zieleni, najlepiej wypoczywają nasze oczy. Wyprzedzając, nieco opieszałą w tym roku wiosnę, zabrały się więc za „zazielenianie” kącika przyrody. Wspólne sadzenie i sianie, to nie tylko okazja do poznawania gatunków roślin i warunków ich wzrostu, ale również poczucie sprawstwa i wdrażanie do odpowiedzialności za założoną uprawę. Dziękujemy rodzicom za dostarczone roślinki i materiały! Zakładanie indywidualnych upraw w kąciku przyrody, to dla dzieci z gr. II tylko „wprawka” do działań ogrodniczych. Już czekają na nie drewniane skrzynki, dostarczone przez rodziców Zosi – bardzo dziękujemy! Planujemy założenie w nich mini ogródka warzywnego. Tymczasem podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym, udało nam się dostrzec efekt jesiennych prac, zorganizowanych przez panią Wiolę – z ziemi wychylają „główki” małe sadzonki krokusów. I tylko pozostaje nam zaśpiewać: „Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedz nam?!”(…)
Galeria

Czy ślady i tropy są tym samym? Co jest największym przysmakiem borsuka? W jaki sposób wiewiórka porządkuje swoje zapasy? Czyją głowę wieńczy poroże, a które zwierzę ma porostki? Bogactwo informacji o zwyczajach mieszkańców lasu oraz utrwalające je atrakcyjne zabawy: zaznaczanie na konarze drzewa rozmiarów zwierząt, porównywanie długości skoków do odległości osiąganej przez zwierzęta, wypełnianie ściółką tropów, czy rozpoznawanie gatunków na podstawie odgłosów. To tylko niektóre formy, które zaproponowali uczestnikom warsztatów przyrodniczych, edukatorzy Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.
Grupa III oraz V uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez astronomów z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Dzieci poznały planety naszego Układu Słonecznego i ich właściwości. Ponadto dowiedziały się, na czym polega praca astronoma, jakich przyrządów używa on do obserwacji nieba oraz co to są stacje kosmiczne.
W piątek 12 marca dzieci z grupy III oraz V obchodziły Światowy Dzień Matematyki. Przedszkolaki doskonaliły swoje umiejętności w zakresie liczenia oraz kodowania. Za aktywny udział w turnieju otrzymały pamiątkowe dyplomy.
"Dzień kobiet! Niech każdy się dowie, Że dzisiaj święto dziewczynek! Uśmiechy są dla nich. Zabawa i taniec (...)" oraz upominek, wykonany i wręczony koleżankom przez chłopców z grupy II.
Z przyniesionego ekwipunku, pani ratowniczka wyjmowała kolejne przedmioty. Najpierw kombinezon ochronny – ubrany przez prowadzącą, aby oswoić dzieci z uniformami medyków. Następnie materiały opatrunkowe, szyny i kołnierze ortopedyczne, których zastosowanie demonstrowała na maskotkach misiów. Misie, w zależności od tego, czy wymagały ogrzania, czy też ochłodzenia zostały owinięte kocami termicznymi. Zgodnie z tą zasadą, dzieci okryły odpowiedną stroną folii „serduszka”, na nich również ćwiczyły masaż serca. Potwierdzeniem uzyskanej przez dzieci wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, był Dyplom Małego Ratownika.
Grupa III i V obchodziły w niecodzienny sposób Dzień Dinozaura. Realizując program "Zdrowo i Sportowo" dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych online. Inspirując się twórczością Henri'ego Matisse'a wykonały prace plastyczne przedstawiające dinozaury. Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji.
Dzień dinozaura to nie lada gratka dla małych pasjonatów prehistorycznych zwierząt. Dzieci z gr. II rozpoznawały nazwy ich przedstawicieli na ilustracjach albumu „Poznaj 1000 dinozaurów”, zaśpiewały piosenkę o zwyczajach dinozaura, współdziałały w małych zespołach, układając sylwety zwierząt i stemplowały ślady ich łap w zabawie plastycznej. Przytuliły świętującego swój dzień Dinusia.
Klasyka literatury dziecięcej w profesjonalnej interpretacji aktorów Teatru Groteska, m.in. „Ptasie radio” J. Tuwima, Abecadło i „Na straganie” J. Brzechwy, czy „Chory kotek” St. Jachowicza. Zachwyt na twarzach małych widzów dowodzi, jak bardzo tęskniliśmy za bezpośrednim kontaktem ze sztuką.