Grupa III
Wydarzenia w grupie III Rok szkolny 2024/2025
WARSZTATY W PAŁACU KRZYSZTOFORY
W piątek 15 listopada nasza grupa wzięła udział w warsztatach teatralnych w Pałacu Krzysztofory. Dzieci poprzez zabawy teatralne wykorzystując technikę dramy, mogły wcielić się w rolę legendarnych postaci i poznać bogaty świat legend oraz zwyczajów krakowskich, które tworzą magiczny obraz miasta. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, odgrywając scenki z legend o Smoku Wawelskim, Panu Twardowskim oraz Skarbach Krzysztoforskich. Mali aktorzy wykazali się dużą odwagą i z wielkim zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności na scenie. Po każdej opowieści przedszkolaki zastanawiały się, które z wydarzeń i postaci mogły być prawdziwe, a które elementy legendy są wymyślone i fikcyjne. W drugiej części warsztatów dzieci zwiedziły wystawę dotyczącą poznawanych legend.
mgr Urszula Matoga
W tym roku nasza grupa bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „POSTAW NA WARTOŚCI”. Projekt opiera się na wielozmysłowym poznaniu postaw patriotycznych, prozdrowotnych, proekologicznych i prospołecznych. Przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości przez cały tydzień rozmawialiśmy o wartości, jaką jest patriotyzm, a także zrealizowaliśmy następujące zadania z kręgu „Postaw na patriotyzm”:
- „Flagę w ręku mamy – inaczej ją przedstawiamy” – dzieci kreatywnie przedstawiły flagę naszego kraju z wykorzystaniem białych i czerwonych przedmiotów znajdujących się w sali.
- „Polskę szanuję – piosenkę wykonuję” – przedszkolaki nauczyły się i wspólnie wykonały piosenkę pt. „Polak Mały”.
- „Legendy poznajemy – przedstawić je chcemy” – dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych w Pałacu Krzysztofory i wcieliły się w różne postacie z legend.
W listopadzie przedszkolaki rozmawiając o tym, jak dbać o zdrowie jesienią zrealizowały również kolejne zadania projektowe z kręgu „Postaw na zdrowie”:
- „Piramidę robimy – zdrowia się uczymy” – przedstawiły piramidę zdrowego odżywiania z wykorzystaniem produktów spożywczych.
- „Pogodę oceniam – ubranie zmieniam” – uczestniczyły w zajęciach o tematyce pogody i konieczności dostosowania do niej swojego stroju.
mgr Urszula Matoga
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
Dnia 8 listopada dzieci podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem "Robimy zdrowe kanapki". Na stoliku znajdowały się ułożone na talerzykach: pieczywo, masło, wędliny oraz warzywa. Po dokładnym umyciu rąk dzieci przystąpiły do przygotowania kanapek. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, układały dowolnie przez siebie wybrane produkty. Kanapki wyglądały pięknie i kolorowo, a smakowały pysznie i były pełne witamin!
mgr Barbara Pociecha
DZIEŃ DYNI
Dnia 31 października świętowaliśmy Dzień Dyni. Była to świetna okazja do wspólnej zabawy, poszerzania wiedzy i rozwijania swoich umiejętności. Dzień upłynął nam pod znakiem dyniowych zabaw, gier i rymowanek. Podziwialiśmy dynie o różnych kolorach i kształtach, poznaliśmy budowę dyni, sprawdziliśmy, co ma w środku i spróbowaliśmy jej zdrowych pestek. Na koniec naszych pomarańczowych dyniowych zabaw każdy stworzył wesołą dynię z papierowego talerzyka.
mgr Urszula Matoga
Udział w Europejskim Tygodniu Kodowania - CODE WEEK 2024
W dniach 21-25 października przedszkolaki z naszej grupy wzięły udział w Europejskim Tygodniu Kodowania – Code Week 2024. Przez cały tydzień aktywnie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych rozwijających kompetencje matematyczne oraz cyfrowe. Aktywności były różnorodne, m.in. zabawy z symetrią na macie do kodowania, tworzenie prostych kodów i odczytywanie ich, wyznaczanie trasy na macie, układanie obrazków na podstawie słownej instrukcji zawartej w rymowance, kodowanie na wirtualnej macie z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Każde zadanie dostarczyło dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji.
mgr Urszula Matoga
ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI
24 października obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Origami. Dzieci obejrzały film, z którego dowiedziały się, że Origami to sztuka składania papieru, pochodząca z Chin. Składanie papieru uruchamia wiele zmysłów. Rozwija myślenie twórcze i konstrukcyjne, wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności manualne. Przedszkolaki zrobiły kolorową rybkę nowo poznaną techniką.
mgr Barbara Pociecha
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
Dnia 15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Kształtowanie czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych u dzieci to jedno z podstawowych zadań przedszkola, które realizowane jest w toku codziennej pracy. Obchody tego nietypowego święta były wspaniałą okazją, by przypomnieć dzieciom, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Wiedzę zdobytą podczas zajęć, przedszkolaki zastosowały w praktyce, myjąc ręce zgodnie z omówioną instrukcją.
mgr Urszula Matoga
DZIEŃ KASZTANA
Nadeszła jesień, a wraz z nią w naszej sali pojawiły się jej skarby, które zachęciły nas do tego, aby 3 października świętować Dzień Kasztana. Tego dnia kasztany towarzyszyły nam w różnych zabawach sensorycznych, ruchowych, matematycznych oraz muzycznych. Były również inspiracją do stworzenia jesiennych ludzików. Zajęcia były świetną okazją do wspólnej zabawy i rozwijania wielu umiejętności.
mgr Urszula Matoga
DZIEŃ CHŁOPAKA
Ostatni dzień września to ważne święto dla każdego chłopaka. W tym szczególnym dniu dziewczynki z naszej grupy nie zapomniały o swoich kolegach i wraz z paniami złożyły chłopcom najlepsze życzenia z okazji ich święta. Zaprosiły ich również do zabawy, podczas której każdy z chłopców zmierzył się z wylosowanym zadaniem. Nasi chłopcy wykazali się nie tylko wiedzą oraz umiejętnościami sportowymi i artystycznymi, ale przede wszystkim ogromną odwagą i pomysłowością. Po zakończeniu konkurencji dziewczynki wręczyły chłopcom drobne upominki. Cieszymy się, że takim małym gestem mogłyśmy sprawić przyjemność naszym chłopcom.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tej uroczystości.
mgr Urszula Matoga
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
13 września grupa obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem święta jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.
mgr Barbara Pociecha